Hívhatjuk őket jótanácsoknak is, amiket fontos szem előtt tartani, ha belevágsz a munkába!
1. Célkitűzés
Gondold végig, mi a célod az edzéssel. Fogyás? Tömegnövelés? Tónusosabb izomzat? Az egészséged javítása? Hobbi, vagy versenyzés? Ha megvan, már jóval könnyebb lesz tudatosan dolgoznod az edzések során. Kezdőként az sem árt, ha személyi edző segítségét kéred felépíteni az alapokat.
2. Helyes technika
Itt is a következő sarkalatos pont, amihez szintén hozzájárulhat kezdőként egy jó személyi edző. Hiszen ne feledd: az edzésnek megvannak a tudományos alapjai. Ha rosszul végzed a gyakorlatokat, az könnyebben árthat mint használhat! Fontos, hogy kerüld az ízületek túlfeszítését és túlterhelését.
3. Gyakorlatok variálása
Ne csak a kedvenc gyakorlataid ismételgesd! A tested hamar alkalmazkodik egy-egy terheléshez. asználj időnként gépeket, máskor szabadsúlyokat. Nem árt néha változtatni és sokkolni az izmaidat, hiszen úgy tudsz igazán fejlődni, ha folyamatos kihívások elé állítod őket. Ne feledd: fáradj el! A teljes elfáradás okozza azon faktorok kibocsátását, melyek az erőt növelik és az izomzatot fejlesztik.
4. Kiegyensúlyozott edzésmunka
Ne csak arra az izmodra végezd az edzéseket, ami kilóg a ruhából. Az urak a lábnapot, a hölgyek a felsőtest-edzést hanyagolják gyakrabban. A dolognak azonban nem csupán esztétikai okai vannak: minden izomnak megvan az ellentétes párja, amelyek párhuzamos fejlesztésével későbbi egészségügyi problémákat és deformitásokat előzhetsz meg.
5. Türelem
A súlyzós edzés előnyeinek kiaknázásához hosszú évek következetes munkája kell. Az izomrostokban végbemenő változásokhoz sok idő kell, és idő kell ahhoz is, hogy az izomzat megtanuljon egyre hatékonyabban működni.