Biztosan hallottál már róla. De mire is jó valójában?
A BCAA-t három esszenciális aminosav, a leucin, izoleucin és a valin alkotja.
Ezek az aminosavak a fehérjék építőkövei, akadályozzák az izomlebomlást és segítik az izomnövelést.
Érdemes tudni, hogy már igen rövid fizikai aktivitás is képes az izomzatban lecsökkenteni ezeknek az aminosavaknak a szintjét. Mi történik, ha nem pótolod? A szervezet a saját tartalékaihoz nyúl hogy a hiányállapotot megszüntesse. Ez a katabolizmus, magyarul: az izmok lebomlásának folyamata.
A BCAA aminosavak fogyasztásával ezt a folyamatot tudod megállítani.
A BCAA aminosavak ráadásul esszenciálisa. Az esszenciális aminosavakat a szervezet nem tudja előállítani, ezért ezeket táplálék útján kell biztosítani. Ha ez elmarad, nem fogsz fejlődni, hiába edzel keményen.
Ne értsd félre: nem fogsz leépülni ha nem fogyasztasz kiegészítésként BCAA-t, az a fontos, hogy a napi fehérjebeviteled rendben legyen. A vitamin és a fehérje után azonban a BCAA a soron következő amire érdemes áldoznod, így ha teheted, iktass be a kiegészítőid sorába egy BCAA készítményt is!
Mennyit szedj és mikor?
Gyakorlatilag bármikor fogyaszthatod, ám bizonyos időpontokban kiemelten érdemes. Fontossági sorrendben: edzés után, edzés előtt, közben, ébredés után fehérjével, lefekvés előtt fehérjével egy-egy 5 grammos adagban. Természetesen te döntöd el, ezek közül hány alkalommal iktatod be a napodba.
Tipp: ha két étkezés között hosszabb idő kimarad, akkor is nagy hasznát veheted!