A téli időszakban gyakrabban náthásodunk meg, és az influenzát sem könnyű ilyenkor elkerülni. A koronavírus hazai megjelenése is kockázatot jelenthet, nagy szerepet kap ilyenkor a személyes higiénia is. Ehhez igyekszünk útmutatást adni!
Ugyan a rendszeres mozgással megelőzhetőek a megbetegedések, ha már "megtörtént a baj", csak óvatosan kell és lehet edzeni a teljes gyógyulásig
Honnan tudod, hogy még belefér-e az edzés?
- Ha elég erősnek érzed magad, egy ártalmatlan nátha nem akadálya a sport folytatásának (amit nem kísér sem torokfájás, sem köhögés, sem láz). A visszafogott edzés ilyenkor még belefér, az intenzívebbet azonban csak a teljes tünetmentesség után néhány nappal kezdd el. Ebben az esetben is fgyelj arra, hogy fokozatosan térj vissza a régi terheléshez!
- Tévhit, hogy a betegséget sportolással "ki lehet izzadni". Ha ezzel a céllal indulnál a terembe, inkább maradj otthon!
- Ha a betegség súlyosabb, eszedbe se jusson edzeni! Ilyen a légzőrendszeri fertőzés, láz, nyelési nehézségek, és az erős fájdalom. A legjobb döntés, ha egész nap pihensz.
- Ne kapkodj a visszatéréssel! Ha súlyosabb fertőzésből épülsz fel, a tünetek megszűnésétől számítva jobb, ha két hetet még pihensz. Ha ez letelt, akkor kezdd el fokozatosan növelni a terhelést.
Ha tehát enyhébbek a tüneteid, jót is tehet egy könnyed mozgás, komoly betegség esetén viszont inkább válaszd a pihenést.
Gondolj a sporttársaidra is: ha fertőző betegséggel mész el a terembe, könnyen lehet, hogy másoknak is átadod azt!
Bár a szigorú higiéniai szabályok miatt kiemelten figyelünk a tisztaságra, járvány idején kiemelten fontos szerep jut az óvintézkedéseknek:
- Nagy jelentősége van a rendszeres kézmosásnak edzés előtt és után (szappannal és vízzel vagy fertőtlenítővel),
- tüsszentés vagy köhögés esetén mindig használjunk papírzsebkendőt,
- lehetőség szerint ne érintkezzünk lázas betegekkel,
- mellőzzük a puszit vagy a kézfogást,
- figyeljünk a törölköző használatára az edzőteremben,
- használjuk az eszközökön kihelyezett fertőtlenítőket,
- a betegségek és a fertőzések elkerülésében nagy szerepe van az immunerősítőknek, vitaminoknak és táplálékkiegészítőknek is.